İTÜ Avrupa Birliği Merkezi

Ortak Olduğumuz

SAFE – Young Feel Environmental Sustainability Project

Proje Avrupa Birliği Gençlik Programları Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri kapsamında İtalya Ulusal Ajansı tarafından desteklenmiştir. Projenin koordinatörü Furci Siculo Belediyesi'dir. Proje 30 Ağustos-05 Eylül 2011 tarihleri arasında Furci Siculo İtalya'da, Türkiye, Slovenya, İspanya ve Hollanda'dan gelen gençlerin katılımı ile gerçekleşmiştir. Proje kapsamında gençler dünyada ve ülkelerindeki çevre sorunlarını tartışmışlardır.

 
Young European: Active, Aware, …Employed – How To Work With Youth Lower Changes? Projesi

İTÜ AB Merkezi Araştırma Ofisi'nin ortak olduğu Young European: Active, Aware, …Employed – How To Work With Youth With Lower Changes? projesi Avrupa Birliği Gençlik Programları Eylem 4.3 Gençlik Çalışanları ve Gençlik Kuruluşları İçin Eğitim ve Ağ Kurma Ortaklık Oluşturma Faaliyeti kapsamında Polonya Ulusal Ajansı tarafından desteklenmiştir. Projenin koordinatörü Polonya'dan SWİRW 'Ecoeurowies' kurumudur. Koordinatör kurum ayrıca Walbrzych Eurodesk Temas Noktasıdır. Proje 01-04 Temmuz 2011 tarihleri arasında Walbrzych Polonya'da Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelen 17 kurumun katılımı ile gerçekleşmiştir. Projede genç işsizliği ve genç işsizliği ile ilgili çözüm önerileri tartışılmıştır.

 İstanbul Valiliği Projesi

İstanbul Valiliği'nin koordinatör olduğu ve İTÜ AB Merkezi Araştırma Ofisi'nin de ortak olarak yer aldığı " AB Farkındalığı İstanbul'da Şekilleniyor" Projesi Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Proje kapsamında 8 gün sürecek ve 30 kişiyi kapsayacak bir eğiticilerin eğitimi programı gerçekleştirilecek olup, daha sonra eğiticilerin eğitimini alan 30 kişi tarafından gönüllü olarak 24 kişilik gruplardan oluşacak 360 kişi eğitilecektir. Bu sayının %10'nun Proje Döngüsü Eğitimi vermeye devam etmesi planlanmaktadır. Böylece projenin sürdürülebilirliği sağlanacak ve uzun vadede AB fonlarından alınan paylar artacaktır. 

 
“European Mobility of Youngsters towards Green Dream– EMYGREEN” Projesi:

İtalya’daki Agendo 21 Derneği’nin koordinatör olduğu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Avrupa Birliği Merkezi Araştırma Ofisi’nin ortağı olduğu “European Mobility of Youngsters towards Green Dream– EMYGREEN” isimli proje İtalyan Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. Proje kapsamında Avrupa’nın farklı altı ülkesinden katılacak olan gençler 29 Kasım- 06 Aralık 2012 tarihleri arasında İtalya’nın Venetico kasabasında projeyi gerçekleştireceklerdir