imkanlar
“Prace Sixth Implementation Phase Project (PRACE 6IP)” Projesi

“Prace Sixth Implementation Phase Project (PRACE 6IP)” Projesi Horizon 2020 Programı Tarafından Desteklendi :

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ortak olarak yer aldığı ve Bilişim Enstitüsü öğretim üyesi Prof.Dr.Ertuğrul Karaçuha’nın  yürütücüsü olduğu “PRACE 6th Implementation Phase Project (PRACE-6IP)” isimli proje Avrupa Birliği Horizon 2020 Bilimsel Mükemmeliyet Araştırma Altyapıları Alanı kapsamında desteklenmiştir.

PRACE, Avrupalı araştırmacılara dünya ölçeğinde hesaplama kaynağı hizmeti sağlayan, kar amacı gütmeyen ve uluslararası yapıya sahip bir platformdur. İTÜ-UHeM’in de Türkiye adına temsilcisi olduğu PRACE’in temel amacı, Avrupa’daki bilimsel rekabet ortamını desteklemek, bilimsel çıktı ve buluş sayısını arttırarak Avrupa’yı bilim ve teknolojide ileriye taşımaktadır.

25 üyesi bulunan PRACE’e, 5 ülke ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkeler Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İsviçre olup, Tier-0 olarak adlandırılan ileri düzey sistemlerle bilim adamlarına hesaplama kaynağı sunmaktadır. Şu ana kadar araştırmacılara yaklaşık 17 milyar çekirdek saat hesaplama kaynağı verilmiştir. Alt yapı projeleriyle çalışmalarına devam eden PRACE’in yeni başlayacak olan projesi PRACE 6IP kapsamında yürüteceği faaliyetler aşağıdaki gibidir:

- PRACE 1.0’dan PRACE 2.0’a dönüşümü destekleyici çalışmalar yürütmek,

- Hesaplama kaynağı hizmeti sunmanın yanında eğitim faaliyetlerini genişleterek sürdürmek,

- Uluslararası platformda işbirlikleri geliştirmek,

- PRACE’te yer alan çok büyük ölçekte paralel ve değişik mimarilere sahip sistemleri kullanan araştırmacılara teknik destek vermek.

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen PRACE-6IP projesinin toplam bütçesi ise 24 milyon Avro’dur. Projenin toplam süresi 32 aydır.